Число Пі — одна з найзагадковіших тем в математиці. Це нескінченне, нераціональне число має довгу історію і приховує багато цікавих фактів. FluidHudra розповідає що таке число Пі, як воно розвивалося, і чому 14 березня особливий день для математиків.
Що таке число Пі?
Число Пі — це математична константа. Незмінне число, яке визначає співвідношення між довжиною кола (l) та його діаметром (d). Число Пі дозволяє вирахувати площу кола або ж об’єм сфери.
Число Пі є ірраціональним числом, тому його неможливо записати у вигляді дробу, а десятковий дріб є нескінченним. Однак для досить точних розрахунків математикам достатньо лише перших кількох знаків після коми. Для прикладу фізики можуть розрахувати обʼєм всесвіту з точністю до атома, використовуючи лише 39 знаків числа Пі після коми.
У 2021 році надпотужний комп’ютер зміг розрахувати число Пі аж до 62,8 трильйона знаків після коми. Однак практичного застосування в такій точності немає. В рамках шкільної програми число Пі спрощують до 3,14.
Історія числа Пі
Перші спроби порахувати площу кола робили ще в Давньому Вавилоні. Тоді люди розуміли, що втричі збільшений квадрат радіуса дає приблизно правильний результат. В 1900 році у вавилонян вже існувала табличка із визначенням числа Пі, яке дорівнювало 3,125. Самого поняття “Число Пі” тоді не існувало, воно зʼявилось тільки у XVIII столітті. Однак ще в Давні часи люди вміли вже ним користувалися. Розуміння числа Пі прийшло трохи згодом. Архімед зміг досить точно визначити його і довів, що Пі є співвідношенням довжини та діаметру кола. Математики продовжили його справу і з кожним століттям вираховували все більше знаків після коми. У 1600 році люди вже знали 35 цифр за після коми. Навіть Ісаак Ньютон був одним із вчених, який займався підрахунками Пі. До кінця XVIII століття точно кількість символів після коми досягла 100.
День числа Пі
14 березня у світі відзначають День числа Пі. Свято придумали в США, де дату записують у форматі “місяць.день”. Тому 14 березня в такому вигляді формує число Пі: 3.14. Святкування часто розпочинають о 1:59, щоб продовжити Пі ще на три символи. Крім того, 14 березня також є днем народження Альберта Ейнштейна, одного з найвідоміших вчених. Також в цей день помер Стівен Гокінг, інший дуже впливовий науковець.